Amikor beüt a torokfájás rossz a közérzetünk és még a beszéd, az evés-ivás, illetve az alvás is nehézséget okoz. A száraz levegő, a megfázás, az allergia és számtalan komolyabb fertőzés is okozhatja a gyötrő torokfájást. Mit tehetünk torokfertőtlenítők torokfájás ellen? A torokfertőtlenítők mellett alkalmazhatunk néhány hatásos gyógymódot házilag is torokfájás ellen!
Mi okozza a torokfájást
Vírusos megfázás, influenza és egyéb vírusfertőzések
A torokfájások legnagyobb részét a különböző vírusok okozzák. Ilyenek például a következők:
- Megfázás
- Influenza
- Mononukleózis
- Adenovírus
- Herpesz
- Kanyaró
- Bárányhimlő
- Mumpsz
Bakteriális torokfertőzések
A bakteriális torokgyulladásért legtöbbször a Streptococcus baktériumok felelősek. Ide tartozik a mandulagyulladás. Egyes nemi betegségeket okozó kórokozók például a Chlamydia vagy a Gonorrhoea is okozhat erős torok fájdalmat.
Allergia
Amikor allergiásak vagyunk valamire (por, állatszőr, kemikáliák például) orrdugulás, szemviszketés- és könnyezés, torokirritáció alakulhat ki.
Gastrooesophagealis reflux betegség (GERD)
Amikor a sav visszaáramlik a gyomorból csípheti, marhatja a torkunkat.
Daganat
Ha a rosszindulatú megbetegedés a hangszálak, a gége vagy a szájüreg területét érinti érezhetünk fájdalmat.
Száraz levegő
A száraz levegőtől kaparhat a torkunk és erősebb fertőzésveszélynek is vagyunk kitéve.
Vegyszerek és egyéb irritáló anyagok
Tisztítószerek és egyéb vegyszerek vagy a füst is irritálhatja a torkot.
Megerőltetés, sérülés
Túlzott hanghasználat, huzamosabb kiabálás, vagy a a torok bárminemű megsértése, felkarcolása okozhat torok fájdalmat.
Mit tegyünk torokfájás ellen
Forduljunk orvoshoz a következő esetekben
Amennyiben a torokfájás nem csillapodik néhány nap alatt akkor forduljunk orvoshoz. Az orvos felméri, hogy lehet-e várni a komolyabb gyógyszeres kezeléssel, vagy vírusos fertőzés bakteriális szövődményeiről, esetleg egyéb megbetegedésről van szó.
Ha az orvos bakteriális fertőzést állapít meg, akkor antibiotikumos torokfetőtlenítőt fog felírni és gyulladáscsökkentők szedését javasolhatja.
Torokfertőtlenítők és egyéb vény nélkül kapható szerek
A vény nélkül kapható fájdalomcsillapító- és gyulladáscsökkentő gyógyszerek jó kiegészítői lehetnek az antibiotikumos kezelésnek is, ám a kezdeti tüneteinket is hatékonyan csökkentik.
Ugyanakkor a legkézenfekvőbb megoldás a torokfertőtlenítő készítmények alkalmazása, hisz ezek széles spektrumban hatnak a kórokozókra (baktériumokra és vírusokra egyaránt), fájdalomcsillapító- és gyulladáscsökkentő hatásuk is van. Ezeket oldat, tabletta, spray és szopogatós cukorkák formájában is alkalmazhatjuk.
Milyen esetekben használhatjuk a torokfertőtlenítőket
- torokfájás
- fog-, fogíny fájdalmak-, gyulladások esetén és fogorvosi kezelések után
- fül-orr-gégészeti kezelések-, beavatkozások után
Torokfertőtlenítő gyerekeknek
A gyerekeknél is hasonló az eljárás torokfájás esetén, mint a felnőtteknél. A kezdeti tüneteknél próbálkozhatunk a tünetek enyhítésével, ám ha azok egy-két napon belül nem javulnak azonnal forduljunk a gyermekorvoshoz.
Esetükben is bevethetők a szopogatós torokfertőtlenítő tabletták és egyéb torokfertőtlenítők, ám bizonyos kor alatt (a többség 4 év alatt) még félrenyelés veszélye miatt alkalmazzuk a torokfertőtlenítő spray-ket.
Immunerősítés
Erősítsük az immunrendszerünket fokozott vitaminbevitellel. Együnk sok-sok zöldséget és gyümölcsöt, illetve ha szükséges vessük be a vény nélkül kapható immunerősítő- készítményeket. Az immunrendszerünk erősítése érdekében az alábbi javaslatokat is érdemes figyelembe venni:
- Tartsuk be az egészséges életmódot: A megfelelő alvás, a rendszeres testmozgás és a stressz csökkentése mind segít az immunrendszerünk erősítésében.
- Fogyasszunk probiotikumokat: Az egészséges bélflóra segíti az immunrendszer működését, ezért érdemes probiotikumokat fogyasztani.
- Fogyasszunk gyógynövényeket: Számos gyógynövény, például az echinacea, a csalán vagy az orbáncfű is segíti az immunrendszer működését.
- Kerüljük a dohányzást és az alkoholfogyasztást: A dohányzás és az alkoholfogyasztás gyengíti az immunrendszert, ezért ezeket érdemes kerülni vagy minimalizálni.
- Fogyasszunk megfelelő mennyiségű fehérjét: A fehérjék fontos szerepet játszanak az immunrendszer működésében, ezért érdemes megfelelő mennyiségű fehérjét fogyasztani.
- Étrend-kiegészítők használata: A C-vitamin, a D-vitamin és a cink is fontos szerepet játszik az immunrendszer erősítésében, ezért érdemes ezeket az anyagokat tartalmazó étrend-kiegészítőket szedni.
Fontos megjegyezni, hogy az immunrendszer erősítése nem egyetlen dologtól függ, hanem az életmódunk és az étkezési szokásaink összességének köszönhető.
Torokfájás ellen házilag
Ha enyhe torokfájásról van szó, a következő házi gyógymódok segíthetnek enyhíteni a tüneteket:
- Igyunk sokat!
- A fokozott folyadékbevitellel rengeteget tehetünk a torkunkért. Ihatunk vizet, vagy különféle teákat. A gyógyteák különösen ajánlottak, mint például a hársfa, kamilla, mezei zsurló, zsálya, kakukkfű, gyömbér
- Öblögessünk sós vízzel
- Gargalizáljunk langyos vízbe csepegtetett grapefruit magolajjal
- Gargalizáljunk szódabikarbónás vízzel (fél teáskanál egy pohár vízbe)
- Gargalizáljunk almaecetes vízzel (egy evőkanál almaecet egy pohár forró vízbe és édesíthetjük is)
- Rágcsáljunk szegfűszeget (különösen jó fog eredetű fájdalmakra), vagy tegyük a teánkba
- Fogyasszunk mézet
- Szopogassuk fokhagymát
- Inhalálhatunk például a következőkkel: eukaliptusz olaj, teafaolaj, kamilla, szódabikarbóna
Fontos azonban megjegyezni, hogy ha a torokfájás tartós vagy súlyos, vagy más tünetek társulnak hozzá, például magas láz, légszomj, köhögés, akkor mindenképpen orvoshoz kell fordulni.